Barfod-Barfoed Slægten
Du er ikke logget ind Login
 
Jørgen Hammer Barfod

Jørgen Hammer Barfod

Mand 1916 - 2007  (90 år)

Personlige oplysninger    |    Medie    |    Notater    |    Alle    |    PDF

  • Navn Jørgen Hammer Barfod 
    Født 11 jul. 1916  København Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Køn Mand 
    Referencenummer XVII,29 
    Død 20 feb. 2007 
    Begravet Nivå kirke Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende
    1. Bent Hammer Barfod,   f. 16 maj 1918, København Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 26. Jul. 1995, Tisvilde Find alle personer med begivenheder på dette sted
     
    Person-ID I818  Barfod-Barfoed
    Sidst ændret 18 nov. 2009 

    Far Aage Immanuel Tang Barfod,   f. 2 feb. 1878, Ålborg Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 6 maj 1956  (Alder 78 år) 
    Mor Inger Marie Hammer,   f. 28 jul. 1884, København Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 22 jul. 1967  (Alder 82 år) 
    Gift 15 sep. 1915  Holmens kirke Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F357  Gruppeskema  |  Familie Tavle

    Familie Kirsten Lunn,   f. 22 apr. 1915, København Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 06 dec. 2005  (Alder 90 år) 
    Gift 13 feb. 1953  Ordrup Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Børn 
     1. Niels Nikolaj Lunn Barfod,   f. 8 aug. 1954, Samuels sogn Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 20 maj 2013, Bispebjerg Hospital, København Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 58 år)
     2. Inger Helle Lunn Barfod
    Familie-ID F359  Gruppeskema  |  Familie Tavle

  • Billeder
    Jørgen og Kirsten B.
    Jørgen og Kirsten B.

  • Notater 
    • Jørgen Hammer Barfod blev i 1934 student fra Østre Borgerdydskole. I 1940 blev han cand.jur. og fungerende sekretær i Indenrigsministeriet i 3 måneder, hvorefter han fortsatte fra juni til december i Justitsministeriet. Fra februar 1941 atter i Indenrigsministeriet, hvor han endelig blev fast sekretær den 1/4 1944 og fem år senere, den 1/4 1949 fuldmægtig samme sted. Fra oktober 1941 var han tillige sekretær for rigsadvokaten og fra februar 1947 til januar 1948 konstitueret fuldmægtig hos statsadvokaten i Sønderborg. 1949 blev han fuldmægtig og i 1958 ekspeditionssekretær. I 1956 blev han sekretær for og medlem af Indenrigsministeriets vandforsyningskommission og siden har hans virke ligget på dette område. Han har således deltaget i udarbejdelsen af vandforsyningsloven af 1969. I 1971 flyttede han til Miljøministeriet som ekspeditionssekretær og var her indtil pensionering i 1986. Han har desuden været halvdagssekretær hos rigsadvokaten 1941-70 og medlem af Jægersborg sogns menighedsråd 1957-77. I 1976 blev han Ridder af Dannebrog. De har to børn (XVIII,21-22).