Barfod-Barfoed Slægten
Du er ikke logget ind Login
 
Sigurd Harald Læssøe Barfoed

Sigurd Harald Læssøe Barfoed

Mand 1915 - 1979  (64 år)

Personlige oplysninger    |    Medie    |    Notater    |    Alle    |    PDF

  • Navn Sigurd Harald Læssøe Barfoed 
    Født 2 okt. 1915  Frederiksberg Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Køn Mand 
    Beskæftigelse Søofficer 
    Referencenummer XVII,128 
    Død 2 dec. 1979 
    Søskende 3 søskende 
    Person-ID I2821  Barfod-Barfoed
    Sidst ændret 22 mar. 2008 

    Far Erik Læssøe Barfoed,   f. 5 mar. 1883, Hørsholm Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 10 aug. 1967, Hundige (Greve) Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 84 år) 
    Mor Charlotte Sofie Karlsen,   f. 7 maj 1888, Krystad på Lofoten i Norge Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 12 apr. 1981, Hundige(?) Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 92 år) 
    Gift 4 sep. 1911  Brøndbyvester kirke Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F1169  Gruppeskema  |  Familie Tavle

  • Billeder
    Sigurd Harald Læssøe Barfoed, 1947.
    Sigurd Harald Læssøe Barfoed, 1947.

  • Notater 
    • (XVII,128) Blev student fra Frederiksberg Gymnasium 1935. Fra 1935 til 1939 var han elev på Søofficersskolen og blev 1939 søløjtnant. Han var marts 1941 til januar 1942 næstkommanderende i torpedobåden NARHVALEN i øvelsesdelingen for kadetter og i 1942 og 1943 chef for minestrygerne MS 2 og MS/, da han den 29/8 1943 lå med MS 7 afgik han fra Mariager Fjord til Landskrona i Sverige og samledes derefter med de øvrige danske marinefartøjer, det var lykkedes at komme til Sverige, i Karlskrona. I et par måneder i 1943 var han skovarbejder i Dalarne, men fra november 1943 til september 1944 og fra december 1944 til maj 1945 var han sejlleder i den illegale transportorganisation "Dansk-Svensk Flygtningetjeneste". I den mellemliggende tid fra september til november 1944 var han sat som chef for MS 7 i Den danske Flotille i Karlskrona. Efter krigen har han modtaget certificater fra den allierede overkommando i Europa med tak for hjælpen til allierede militærpersoner, som han havde hjulpet til at undslippe fra eller undgå fangenskab hos fjenden og i august 1947 fik han tildelt den britiske King's Medal for courage in the Cause of Freedom. Den 1/9 1945 blev han udnævnt til kaptajnløjtnant. I 1947 var han chef for marinestationen på Vaag på Færøerne og fra december 1947 til december 1959 var han i marinestaben. Den 20/11 1950 blev han orlogskaptajn og var 1951-52 næstkommanderende i fregatten GALATHEA i de 19 af dens 22 måneders togt for Den danske Dybhavsekspedition Jorden rundt 1950-52, og fik i 1954 tildelt Galatheamedaljen. Den 1/10 1955 blev han kommandørkaptajn, og den 9/5 1960 Ridder af Dannebrog samt den 9/5 1966 Ridder af første Grad. Efter ansøgning fik han den 30/6 1973 sin afsked af linien med pension og døde 2/12 1979 (Danske Søofficerer 1933-1982, Kbhvn. 1984).

    Begravet:
    • Begravet på Hørsholm Kirkegård. Gravsted sløjfet i 1999.